کرکره لوکسافلکس — دو — از مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه”

کرکره لوکسافلکس — دو — از مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه”

نام برند:

لوکسافلکس

محصول:

کرکره

اسلوگان:

این نور را مهار می کنیم

کاراکتر برند:

ندارد.

وعده برند:

مهار نور سرکش خورشید

پیش زمینه:

در معماری سنتی ایران و به خصوص در شهرهای کویری و حاشیه کویر، استفاده از شیشه های رنگی یکی از راه های کنترل مقدار و شدت نوری بود که وارد خانه می شد؛ این شیشه ها علاوه بر زیبایی و کنترل نور، باعث دور شدن مگس و سایر حشرات نیز می شد؛ ولی این راه حل گرانقیمت تنها در خانه اعیان و اشراف کاربرد داشت؛ پرده های پارچه ای و انواع حصیر، راه حلی بود که عموم مردم برای در امان بودن از نور و گرمای خورشید استفاده می کردند. کرکره، برخلاف آن چه که ممکن است تصور کنید، محصولی مدرن و قرن بیستمی نیست، استفاده از کرکره در مصر و چین باستان مرسوم بوده و زمانی که در قرن هجدهم میلادی این محصول توسط ایرانی ها به ونیز برده شد، هزاران سال بود که در شرق استفاده می شد و پس از آن به سرعت در ونیز گسترش یافت. امروزه دو مدل “کرکره ایرانی” و “کرکره ونیزی” از جمله معروف ترین مدل های کرکره به شمار می آید.

مخاطب پیام آگهی:

خانم ها به عنوان تصمیم گیرندگان برای دکوراسیون منزل و آقایان به عنوان تصمیم گیرندگان برای دکوراسیون دفاتر اداری و شرکت ها (در آن زمان حضور خانم ها در سمت های مدیریتی بسیار کم بود).

شرح آگهی ها:

حرکت عمودی و ایستای کرکره سیاهی که سایه و خنکی رو القا می کنه در تقابل با تصویر خورشید جوشان روی زمینه قرمز که در پس زمینه قرار گرفته و نور و گرمای خورشید رو به مخاطب القا می کنه؛ طراحی با اضافه کردن خش هایی در سمت راست خورشید، آزاردهنده بودن این نور را تشدید کرده و در سمت چپ، جایی که خورشید از پشت کرکره دیده می شود، کم شدن رنگ سرخ و خش های اطراف خورشید و همچنین خط های سیاه و افقی کرکره، مفهوم کنترل شدن این نور و آرامش حاصل از آن را نشان می دهد؛ یک تصویرسازی قصه گو و موفق. امضای لوکسافلکس روی زمینه سیاه در بالای کار، برتر و بالاتر بودن لوکسافلکس را نسبت به خورشید که در اینجا به عنوان عاملی آزاردهنده تصویر شده را به مخاطب القا می کند و همچنین سیاه بودن زمینه امضا، رابطه بین این اسم و کرکره را خیلی سریع برقرار می کند. لحن پیامی که زیر تصویر نوشته شده، بسیار مبارزه جویانه است: “نور خورشید، هرقدر سوزان باشد، باکی نیست، با نصب کرکره تمام فلزی لوکسافلکس، این نور را مهار می کنیم. کرکره لوکسافلکس در تمام جهان مقام اول را دارد”؛ یک متن کوتاه حرفه ای، ابتدا مشکل را بیان می کند – نور سوزان خورشید – و سپس راه حلی که نه تنها به خوبی مشکل را حل می کند، بلکه بهترین راه حل در جهان است. ترکیب تصویر و متن، یک از آگهی یک فروشنده موفق ساخته است. در پایان نیز نام و نشانی نماینده فروش را اعلام می کند. در این آگهی اطلاعات کامل تری از محصول نیز به مخاطب داده شده و از جنسیت “فلزی” کرکره، سخن به میان آمده است.

* تصویر از کتاب سرخ و سیاه انتشارات سیته

** درباره مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه

No Comments

Post a Comment