کرکره لوکسافلکس — چهار — از مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه”

کرکره لوکسافلکس — چهار — از مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه”

نام برند:

لوکسافلکس

محصول:

کرکره

اسلوگان:

تنها کرکره دلخواه شما

کاراکتر برند:

ندارد

وعده برند:

کیفیت محصول

پیش زمینه:

در معماری سنتی ایران و به خصوص در شهرهای کویری و حاشیه کویر، استفاده از شیشه های رنگی یکی از راه های کنترل مقدار و شدت نوری بود که وارد خانه می شد؛ این شیشه ها علاوه بر زیبایی و کنترل نور، باعث دور شدن مگس و سایر حشرات نیز می شد؛ ولی این راه حل گرانقیمت تنها در خانه اعیان و اشراف کاربرد داشت؛ پرده های پارچه ای و انواع حصیر، راه حلی بود که عموم مردم برای در امان بودن از نور و گرمای خورشید استفاده می کردند. کرکره، برخلاف آن چه که ممکن است تصور کنید، محصولی مدرن و قرن بیستمی نیست، استفاده از کرکره در مصر و چین باستان مرسوم بوده و زمانی که در قرن هجدهم میلادی این محصول توسط ایرانی ها به ونیز برده شد، هزاران سال بود که در شرق استفاده می شد و پس از آن به سرعت در ونیز گسترش یافت. امروزه دو مدل “کرکره ایرانی” و “کرکره ونیزی” از جمله معروف ترین مدل های کرکره به شمار می آید.

مخاطب پیام آگهی:

خانم ها به عنوان تصمیم گیرندگان برای دکوراسیون منزل و آقایان به عنوان تصمیم گیرندگان برای دکوراسیون دفاتر اداری و شرکت ها (در آن زمان حضور خانم ها در سمت های مدیریتی بسیار کم بود).

شرح آگهی ها:

یک آگهی برای اعلام مشخصات و مزایای استفاده از کرکره لوکسافلکس؛ و ظاهرن مهم ترین نکته نایلونی بودن نخ کرکره است که حتا شیطون ترین پسربچه ها هم نمی توانند آن را خراب کنند. ورودی تصویر قیافه پسربچه تخسی است که تصمیم گرفته نخ کرکره را از جا دربیاورد! این قیافه شیطان در کادری که از حرکت و چرخش نخ کرکره بوجود آمده انرژی بیشتری گرفته و توجه مخاطب را کاملن به موضوع جلب می کند. لوگوهای فارسی و انگلیسی لوکسافلکس با پس زمینه مستطیل و مشکی، مانند دو تکه چسب به تقابل با این حرکت برخاسته و مانع آن شده؛ انگار تصویر می گوید، احتمال چنین خطری هست، اما با بودن لوکسافلکس چنین اتفاقی رخ نمی دهد. تیتر بالای آگهی نیز همین پیام را دارد، “خیالتان از بچه های شیطان راحت باشد! نخ نایلون کرکره لوکسافلکس هرگز پاره نمی شود!” در پایین آگهی نیز سه مورد از مشخصات محصول در مربع هایی تصویر و در کنارش توضیح داده شده؛ قابل شستشو بودن با آب و صابون، انعطاف پذیری تیغه های کرکره تا 180 درجه و امکان تنظیم نور دلخواه با کرکره های لوکسافلکس. در پایان حرکت انتهای نخ کرکره چشم را به سمت مستطیل سیاهی می کشد که نام و نشانی نماینده انحصاری فروش روی آن نوشته شده.

* تصویر از کتاب سرخ و سیاه انتشارات سیته

** درباره مجموعه “حاشیه ای بر سرخ و سیاه

No Comments

Post a Comment